|

Ръководство за дюзи за 3D принтери

Дюзите са компоненти на 3D принтера, които последни имат контакт с разтопената нишка, преди тя да бъде наслоена върху работната плоча и охладена, за да оформи 3D модела, който искате да отпечатите.

Затова е много важно, преди да започнете да работите с триизмерния принтер да се запознаете по-детайлно с основните видове и характеристики на тези толкова важни за 3D печата на елементи.

Какво представляват дюзите и за какво се използват?

Дюзите за 3D принтери са малки, но изключително важни компоненти, които определят степента, скоростта и височината на слоя на 3D печат. Те са част от екструдера – устройство, отговорно за топенето и нанасянето на слоевете материал за 3D печат.

По какво се различават?

Основното разграничение, което се прави между дюзите на 3D е въз основа на диаметър на дюзата и на материала.

Диаметър

Диаметърът на дюзата е от голямо значение, тъй като според него се определя минималната и максималната височина на слоя на 3D печат. Освен това, според него индиректно може да се определи скоростта на печат, тъй като от това колко нишка може да се екструдира зависи и скоростта на печат.

Видове дюзи според диаметъра

Най-често срещаните диаметри на дюзи за 3D принтер варират от:

  •  0,25 мм и по-малко – Този вид дюзи са предназначени за 3D печат на много фини обекти с прецизни детайли и едва забележими слоеве.

Тъй като диаметърът на дюзата е много малък, скоростта на печат е ниска, което удължава и времето за отпечатване на обекта. Плюс това рисковете от запушване на дюзата е доста по-голям в сравнение с принтирането с по-големи дюзи.

  • 0,4 мм – За повечето триизмерни принтери дюзите с диаметър 0,4 мм са стандарт. Те предлагат много добър баланс между разделителна способност, скорост на печат и прецизност. При принтиране с дюзи 0,4 мм се постига и най-добрата височина на слоя за 3D печат, която е 0,32 мм.
  • 0,6 мм – При дюзите с този диаметър скоростта на печатане се увеличава още повече, тъй като могат да се отпечатват слоеве по-големи от 0,32 мм. Минусът е, че разделителната способност намалява, а заедно с нея и прецизността на принтиране.
  • 1,00 мм и повече – Дюзите с диаметър 1,00 или повече милиметра не се използват често, тъй като с тях не се работи лесно, а и разделителната им способност не е много голяма.

Подобни статии