|

Zara, H&M, IKEA с Primark стартират пилотен проект за събитане на изхвърлени дрехи


Най-големите десет модни компании в Испания, сред които собственикът на Zara – Inditex, H&M, IKEA, Mango, Decathlon, Primark и други, ще започнат да събират изхвърлени дрехи през април 2025 г., като част от доброволна пилотна схема, наречена Re-viste. Инициативата има за цел да управлява текстилните отпадъци преди регламентите на ЕС, които се очаква да влязат в сила през 2026 г.

Re-viste ще отделя текстила и обувките от останалите отпадъци в цяла Испания, включително в църкви, търговски центрове, магазини и по улиците, за да събира текстилните отпадъци в чували и да ги превозва до заводите за сортиране.. Целта е повторно използване или рециклиране на изхвърлените дрехи на сметищата, на които към днешна дата това се случва на едва 12% от целия текстилен отпадък.

По време на едногодишния експериментален период компаниите ще поемат разходите за управление на текстилните отпадъци. Програмата предвижда, че Испания ще се нуждае от един контейнер за текстилни отпадъци на всеки 1200 жители, след като разпоредбите на ЕС влязат в сила. Всеки жител изхвърля средно около 20 кг дрехи годишно, значително повече от средното за Европа (около 7 кг).

“Испания очаква окончателно одобрение на новите разпоредби на ЕС, които ще изискват от държавите-членки да отделят текстила от другите отпадъци, преди да издаде правила за модните компании, които ще поемат разходите за управление на текстилните отпадъци”, коментира Марта Гомес, директор по оценка на качеството и околната среда в министерство на енергийния преход.

Регламентите на ЕС

ЕС се стреми до 2030 г. всички текстилни продукти, продавани в блока, да бъдат направени от рециклирани влакна, както и да бъдат издръжливи, ремонтируеми и рециклируеми. По-малко от 1% от дрехите в момента се рециклират по този начин и процесите все още се разработват. Предизвикателствата включват разделянето на различни видове влакна в суровина, подходяща за рециклиране.

Законодателният натиск на ЕС включва правила, които да карат търговците на дребно да участват в разходите за събиране на използвани дрехи за повторна употреба и рециклиране. Предложените правила ще определят цели за количеството текстилни отпадъци, които трябва да бъдат рециклирани.

Този ход е отговор на нарастващия проблем с отпадъците от дрехи в ЕС. Всяка година блокът произвежда около 5,2 милиона тона текстилни отпадъци, от които само една четвърт се рециклират. Останалото завършва на депата или се изгаря, освобождавайки вредни замърсители в околната среда.

Правилата ще се прилагат за всички текстилни продукти, продавани в ЕС, включително дрехи, обувки и текстил, използвани в други продукти като мебели и ще бъдат прилагани от националните правителства.

Регламентите на ЕС няма да влязат в сила преди 2026 г., тъй като властите ще дадат на компаниите поне една година да се адаптират.

“Правилата ще означават, че компаниите, които продават повече дрехи и обувки, вероятно ще трябва да плащат повече за управлението на отпадъците”, посочва Ройтерс.

Подобни статии